Home > aktualności > wydarzenia 2013 > Przed Świętami – na zielono
Przed Świętami – na zielono PDF

Co prawda do Świąt zostało jeszcze sporo czasu, ale pewne przygotowania można już rozpocząć. Bo zawsze jest co robić. Uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 35 w Łodzi skorzystali z okazji, aby przed Świętami nauczyć się własnoręcznie robić ekologiczne ozdoby choinkowej oraz przekonać się, że choinka może świecić dzięki „energii rowerowej”.

28 listopada 2013 r. Fundacja Ekologiczna Arka zorganizowała w Manufakturze warsztaty ekologiczne, których celem było budowanie ekologicznej świadomości łódzkich uczniów. Mieli oni za zadanie przygotować ozdoby świąteczne, którymi przybrana zostanie choinka podarowana przez Lasy Państwowe. Powiedzieć trzeba, że uczniowie SP nr 35 na ekologii się znają: od kilku miesięcy uczestniczą w naszej hospicyjnej akcji „Zostań Super Zakrętakiem”. Nie dziwi więc, że błyskawicznie zrobili ekologiczny łańcuch z plastikowych zakrętek. Przy mierzeniu okazało się, że ma długość 19 m 86 cm. Uczniowie przenieśli łańcuch przez Manufakturę i ozdobili nim przygotowaną choinkę. Następnie każdy miał szansę sprawdzić, jak za pomocą odpowiedniego osprzętu rowerowego można rozświetlić choinkę przy pomocy pracy mięśni nóg. Rowerowa energia choinkowa to ekologiczna alternatywa dla zużycia energii elektrycznej.

Byliśmy tam z uczniami, aby zachęcać do ekologicznych postaw oraz do wspierania podopiecznych Hospicjum. Razem stworzyliśmy ekologiczny łańcuch, który ozdobił choinkę podarowaną Hospicjum na spotkanie wigilijne, planowane na 13 grudnia. Ale zrobiliśmy też coś znacznie więcej: zbudowaliśmy łańcuch dobrych serc, zaangażowanych w pomaganie przewlekle i nieuleczalnie chorym dzieciom.

Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 35 w Łodzi, Fundacji Ekologicznej Arka oraz Łódzkiej Dyrekcji Lasów Państwowych za akcję, w czasie której mogliśmy docierać do serc i świadomości. Mamy nadzieję, że Święta będą przez to bardziej zielone, a było by fajnie, gdyby były też białe;)

Fot. Michał Eysymontt