Home > aktualności > wydarzenia 2014 > 15 lat Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci
15 lat Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci PDF

Na dobrych urodzinach powinien być tort. I był. I to jaki! Ogromny, jak ogromna jest dobroć ludzi wspierających na co dzień działania stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci”.

„Ogrom dobra” – tak można by podsumować te piętnaście lat, które minęły od dnia powołania do życia Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci. I to dobra po różnych stronach: hojność darczyńców i sponsorów, zaangażowanie pracowników i wolontariuszy, cierpliwość i poświęcenie pacjentów i ich bliskich. Razem tworzy to wspólnotę dobra, która odmienia los najbardziej chorych dzieci w regionie łódzkim.

21 maja 2014 roku świętowaliśmy piętnaste urodziny na gali zorganizowanej w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Była to okazja, żeby podziękować najbardziej zasłużonym darczyńcom, których wsparcie pozwala na stałe rozszerzanie działań Hospicjum i podnoszenie jakości udzielanego wsparcia. Swoją obecnością galę uświetnili znakomici goście: radość dzieliła z nami wojewoda Jolanta Chełmińska, Prezydent Miasta Hanna Zdanowska, Wicemarszałek Województwa Marcin Bugajski, bp Adam Lepa, Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski oraz wiele innych osobistości, których nie sposób wszystkich z imienia w tym miejscu wymienić. Nasi Przyjaciele, darczyńcy, sponsorzy, współpracownicy, wolontariusze, a także przedstawiciele szkół wspierających realizacje marzeń pacjentów Hospicjum, słowem: setki osób, które odmieniają codzienność podopiecznych Hospicjum, mogło zapoznać się z działalnością Hospicjum, z piętnastoletnią historią zmagań o odmianę sytuacji chorych dzieci z województwa łódzkiego, ze zmianami w dostępie do wysokospecjalistycznego sprzętu umożliwiającego oddychanie niewydolnym oddechowo dzieciom… Zaproszeni goście mogli obejrzeć również film Agnieszki Rutkowskiej i Adama Wróbla o pacjentach Hospicjum, ich rodzinach oraz o pracownikach Hospicjum, którzy służą wsparciem w zmaganiach z chorobą.

Wręczyliśmy po raz drugi nagrodę Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci” – „Kryształowe Serce”. To nagroda dla szczególnie zaangażowanych w pomaganie Hospicjum, których przejrzystość intencji przekłada się na zmianę sytuacji pacjentów. Wręczyliśmy też pamiątkowe medale piętnastolecia Stowarzyszenia oraz wręczyliśmy wybranym placówkom certyfikaty akcji „Zostań Super Zakrętakiem”.

Szczególnym wydarzeniem w ramach obchodów piętnastolecia działalności Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci” był koncert Anity Lipnickiej, która zaśpiewała dla zaproszonych gości. A po koncercie był tort, urodzinowy tort pełen nadziei, bo w kształcie budowli, która ma stanąć na ul. Łupkowej 1 w Łodzi. To tam Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci” wkrótce ruszy z budową pierwszego w naszym regionie ośrodka dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Ta nadzieja pozwala nam wierzyć, że znajdą w nim wsparcie kolejni pacjenci, których los naznaczony jest chorobą i cierpieniem. A nasza nadzieja jest mocno osadzona na dobrych doświadczeniach: te piętnaście lat potwierdza, że działania Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci są dostrzegane i wspierane przez wielu ludzi dobrych serc.

Gorąco dziękujemy również Pani Urszuli Chincz za poprowadzenie uroczystości i wsparcie nas na scenie.

Za te piętnaście lat wspierania Hospicjum: dziękujemy. I prosimy: pamiętajcie o Hospicjum i jego podopiecznych na co dzień. Urodziny pokazały, jak wiele osób ma na sercu sprawy Hospicjum. Warto się do nich przyłączyć pamiętając, „że to nieprawda, ze już nic więcej nie można zrobić”.

Fot.: Bartosz Wojciechowski

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z Gali przygotowaną przez serwis archidiecezja.lodz.pl